Tartalomjegyzék
Az alma fagyasztása nem tartozik a gyakran fagyasztott gyümölcsök kategóriájába, de egy minimális mennyiséget mégis érdemes lefagyasztani belőle. Főleg, ha nem tudjuk eltárolni máshogy, vagy tönkre menne.
Egyrészt ősszel az alma szezon idején sokkal kedvezőbb áron beszerezhetjük a finom, friss ropogós gyümölcsöt, másrészt a fagyasztással már előre dolgozunk magunknak. Arra figyelni kell, hogy a fagyasztás során megváltozik az állaga, és elveszíti a ropogósságát is, ettől függetlenül igazi finomságokat lehet készíteni belőle.
Az alma előkészítése a fagyasztáshoz
- Alaposan meg kell mosni, majd meghámozni. A magházakat el kell távolítani belőle.
- A kívánt méretre kell szeletelni, vagy esetleg le is reszelhető.
- Érdemes egy kevés friss citrom levével meglocsolni, mert úgy nem barnul meg.
- Akár be is fűszerezhető (pl. almáspite töltelékének). Keverhető hozzá: cukor, fahéj, szegfűszeg vagy akár méz is.
Az alma héja pedig felhasználható akár alma chips készítésre is, azt se dobjuk ki, vétek lenne.
Az alma fagyasztása
Az alma szeleteket, vagy pürét, a felhasználni kívánt mennyiségnek megfelelően ajánlott porciózni. Ezt követően zacskóba, vagy dobozba téve le lehet fagyasztani.
Nagyobb mennyiség lefagyasztása esetén érdemes kisebb adagokban előkészíteni az almát és úgy tenni be a fagyasztóba, hogy ne barnuljon meg.
A fagyasztott alma felolvasztása, felhasználása
Az alma kiolvasztható, vagy fagyott állapotban is felhasználható. Felolvasztás után már nem lesz olyan ropogós és levet is fog ereszteni.
A fagyott alma felhasználható turmixokba, vagy natúr joghurttal, müzlivel, banánnal összekeverve finom reggeli készülhet belőle. Igazi vitaminbomba és a még a gyerekek is szeretik.
Felengedés után felhasználható alma levesnek, süteményekbe, de készülhet belőle mártás, vagy almaszósz, akár kisbabának is. Süteményekbe tojás helyett is használható. Keverheted zabkásához is. Nagyon tápláló és egészséges reggelit készíthetsz akár pár perc alatt.
Vissza a kategória cikkeihez