Tartalomjegyzék
Az alma szezon júliustól egészen október végéig tart, de tulajdonképpen szinte egész évben elérhető. Az alma nagyon egészséges gyümölcs, ami a hozzátáplálás kezdetétől már a babáknak is adható. Számos módon felhasználható, és lekvár, ivólé, pálinka is készíthető belőle.
A gyümölcsök és zöldségek esetében jó, ha tudjuk, hogy mi mikor érik, így a piacon is akkor vegyük, amikor szezonja van. Ezáltal csökkenthető a környezet terhelése, amit a szállítás, a csomagolás, a tartósítás jelent a messziről jövő áruk esetében. Arról nem is beszélve, hogy a helyi termelőket is támogatni tudjuk, miközben a vásárlók pedig helyi minőségi termékeket kaphatnak.
Ha figyelünk arra, hogy a gyümölcsöket és a zöldségeket a szezonjuk idején vásároljuk, akkor:
- a legfrissebb, leginkább vitamindús zöldségekhez, gyümölcsökhöz juthatunk hozzá
- azokhoz éretten juthatunk hozzá, hiszen nem féléretten szedik le, hogy a hosszú utaztatást még kibírja, ne romoljon meg
- tartósítószer- és vegyszermentes ételekhez jutunk, hiszen frissen szedett árut vásárolhatunk
- a szezonális gyümölcsök vásárlásával a pénztárcánkat is kíméljük, hiszen minden gyümölcs és zöldség a szezonjában kapható a legkedvezőbb áron
- érdemes a szedd magad akciókat is keresni, főleg, ha nagyobb mennyiségű befőzést, lekvár főzést tervezünk, vagy lefagyasztanánk télire
Alma szezon
Az alma fajták közül vannak korai – úgynevezett nyári – almák és vannak az őszi érésűek, vagy másképpen téli almák. A nyári alma fajták augusztus közepéig, végéig elérhetőek. Majd szeptember közepétől kezdik szüretelni a téli fajtákat. A nyári almák hosszú ideig nem tarthatók el, de rendkívül alkalmasak kompót, pálinka főzésére, friss fogyasztásra, süteményekbe, levesnek.
Az ősszel szedett fajták – megfelelő körülmények között – hosszú ideig, akár tavaszig is eltarthatók. Szeptember közepétől, végétől folyamatosan érik és szedhető, a különböző fajtáknak megfelelően. Érdemes belőlük a szezonban betárolni, ugyanis akkor juthatunk hozzá a legkedvezőbb áron.
Alma tárolása
Az alma tárolása régen egyáltalán nem okozott gondot, hiszen a paraszti portákon mindenhol volt verem – vagy a későbbiek során pince – ahol hosszabb ideig eltartották a friss, ősszel szüretelt gyümölcsöket, zöldségeket.
Manapság vermek már ritkán találhatók a falusi kertekben is, így ez már jellemzően nem alkalmazott eljárás. Napjainkban a hűvös, de jól szellőző, fagymentes pincékben, raktárakban tudjuk leginkább tárolni. Hűvös, kamrában vagy előszobában is lehet tartani, még ha nem is olyan hosszú ideig.
Mire figyeljünk a tárolás során?
- a hideg aljzatra, betonra ne tegyük közvetlenül a termést, mert a lecsapódó pára károsíthatja, hamarabb megromlik, rothadásnak indul
- inkább faládában vagy kartondobozban tartsuk
- csak a teljesen ép terméseket tegyük el hosszabb tárolásra, ami hibás, sérült azt dolgozzuk fel először
https://hu.wikipedia.org/wiki/Alma_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)
Vissza a kategória cikkeihez